May 17, 2023

Jak rzeczywistość wirtualna zmienia branżę turystyczną?

Rzeczywistość wirtualna (VR) podbija świat konsumentów ostatnimi laty. Zestawy słuchawkowe, VR okulary i konsole stały się głównym produktem na rynku. Poprzez technologie VR ludzie są w stanie widzieć obrazy i słyszeć dźwięki, których tak naprawdę nie ma wokół nich. Jest to nowy typ doświadczenia umieszczony w wirtualnym świecie, gdzie możemy się poruszać i wchodzić w interakcje.

Obecnie wiele branż przygląda się wirtualnej rzeczywistości, zastanawiając się nad tym, jak można by było ją użyć na swoją korzyść. Polskie kasyno zastanawia się nad umożliwieniem swoim klientom przechadzek w kasynie na żywo za pomocą VR. Branża turystyczna odkrywa coraz nowsze możliwości tej technologii w wielu różnych aspektach podróżowania.

Podróżowanie na 360 stopni z domu

Wirtualna rzeczywistość umożliwia pokazanie obrazów i nowych miejsc każdemu widzowi w zakresie 360 stopni. W przeciwieństwie do zwykłego obrazu VR pokazuje każdą część lokalizacji, którą chcesz obejrzeć. W branży turystycznej VR jest wykorzystywana do rejestrowania nowych miejsc turystycznych w niezwykły sposób. Poprzez VR każdy samodzielnie może odkrywać nowe lokalizacje, nadal pozostając w domu.

Filmy zrobione za pomocą wirtualnej rzeczywistości można oglądać przez gogle VR, na komputerze lub nawet w telefonie. Większość osób myśli, że treści VR można oglądać tylko wtedy, gdy posiada się odpowiednie gogle, ale tak naprawdę można to robić nawet na telefonie. Rzeczywistość realna 360 stopni koncentruje się nie na komputerowo stworzonym obrazie, a na rzeczywistym świecie. Za pomocą kamer ustawionych w odpowiednich miejscach można zarejestrować wszystkie jego zakamarki i następnie pokazać go klientom.

Realna rzeczywistość lokalizacji jest bardzo ważna dla branży turystycznej. Użytkownicy zawsze chcą zobaczyć prawdziwą lokalizację, a nie symulacje czy makiety. Forma 360 stopni VR jest najczęściej stosowaną formą w turystyce i nawet branży nieruchomości i marketingu internetowym.

VR nie jest jeszcze w pełni wykorzystywane w branży turystyki, ale coraz więcej firm eksperymentuje z zestawami VR, pokazując klientom nowe możliwości oraz dzieląc się nowymi doświadczeniami. Poniżej przedstawimy ci kilka ciekawych zastosowań VR w turystyce.

Wirtualne wycieczki po hotelach

Wycieczki po hotelu to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań z zastosowaniem technologii VR. Umożliwia to obejrzenie hotelu oraz pokoi hotelowych jeszcze przed rezerwacją. Klienci mogą się przekonać na własne oczy, a nie tylko przez zdjęcia promocyjne, jak wygląda hotel, do którego chcą się wybrać.

Możliwości wirtualnych przechadzek po hotelu daje klientom większą przejrzystość niż standardowe zdjęcia i wzbudza więcej zaufania do hotelu. Dana opcja, jeśli hotel ją posiada, jest zazwyczaj ogólnie dostępna na stronie internetowej hotelu i zwykle wymaga zestawu słuchawkowego VR.

W niektórych przypadkach wirtualne przechadzki są ograniczone do zwykłego obrazu w 360 stopniach, które można nawet obejrzeć w sieciach społecznościowych. Takie wirtualne doświadczenie korzysta z bardziej podstawowych technologii VR, na przykład Google Cardboard.

Zdjęcia w wirtualnej rzeczywistości

Fotografia VR polega na robieniu zdjęć docelowych miejsc na 360 stopni. Oglądanie danych obrazów nie wymaga od ludzi specjalnego sprzętu VR. Zazwyczaj można je oglądać na każdym urządzeniu elektronicznym.

Zdjęcia w wirtualnej rzeczywistości działają podobnie do wideo VR, tyle że obrazy nie są ruchome. Można je zatem swobodnie przewijać w dół i w górę, zbliżać i obracać, aby zobaczyć dokładnie całą scenerię.

Zdjęcia dla VR są robione specjalnymi lustrzankami cyfrowymi, które pozwalają uchwycić całe 360 stopni w najlepszej rozdzielczości. Zdjęcia w wirtualnej rzeczywistości można swobodnie wstawiać do na strony internetowe i media społecznościowe i przeglądać równie łatwo jak zwyczajne zdjęcia.

wirtualne podróże

Jak banalnie by to nie brzmiała, ale wirtualna rzeczywistość w końcu dała możliwość biurom podróży rozwinąć swój potencjał i zapewnić klientom prawdziwe wrażenia i doświadczenia z podróży. Oznacza to, że użytkownicy za pomocą specjalnych technologii będą mogli wypróbować dalekie i nowe atrakcje, które prawdopodobnie zachęca ich do odwiedzenia danych lokalizacji na żywo.

Główną korzyścią VR dla turystyki jest możliwość sprzedawania większej ilości wycieczek, dzięki temu, że klienci byli w stanie sami doświadczyć niektórych głównych atrakcji wybranego miejsca. Celem takiej wirtualnej podróży jest stworzenie wrażeń, które w jak największym stopniu będą przypominać przebywanie w prawdziwym miejscu docelowym.

Do takich wycieczek VR firmy turystyczne najczęściej wykorzystują gogle VR, jako że to one zapewniają klientom najbardziej realistyczne wrażenia z wirtualnej podróży. Gogle VR wykorzystują specjalistyczne oprogramowanie, które śledzi każdy ruch osoby i dzięki temu może na nie reagować, a użytkownik odkrywa owe cele podróży zupełnie jak w świecie rzeczywistym.

Przyszłość VR w podróżach

Widzimy wzrastające zainteresowanie VR w turystyce. Nie wiemy, jak to się będzie rozwijać dalej, ale już teraz możemy zaobserwować pewne trendy w rozwoju wirtualnej rzeczywistości:

  • nowe doświadczenia podróżowania w agencjach turystycznych,
  • wirtualne wycieczki po hotelach,
  • rozwijające się technologie czynią VR jeszcze bardziej realistycznym,
  • doświadczenie latania z VR,
  • podróżowanie za pomocą VR dla starszych osób,
  • wirtualne poznanie głównych destynacji turystycznych.

Wirtualna rzeczywistość świetnie nadaje się do stworzenia chwilowych wrażeń z nowych rzeczy, ale tak naprawdę nie może jeszcze w pełni zastąpić nam fizycznych podróży. Kolejnym minusem VR jest brak zapachów i ludzi, którzy zazwyczaj tworzą dla nas atmosferę odwiedzanego miejsca.

W najbliższym czasie raczej nie należy się spodziewać całkowitej zamiany tradycyjnych podróży na VR. A co nam przyniesie przyszłość, to jeszcze zobaczymy.

About the author 

Elle Gellrich


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}