July 19, 2023

Jak inteligentne technologie zmieniają nasze życie?

W dzisiejszych czasach, coraz szybciej rozwija się technologia na naszych oczach. Chodzi tu przede wszystkim o postęp i rozwój technologii cyfryzacyjnej i informatycznej, ale nie tylko. Generalnie cała nauka idzie, a wręcz będzie do przodu. Obecnie coraz bardziej do naszego życia prywatnego czy publicznego, wdziera się przebojem tak zwana inteligentna technologia.

W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat, a także poznasz czy między innymi co kryje się za pojęciem “smart city”. A zatem zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem, po którym mamy nadzieję, zdobędziesz większą wiedzę na ten temat.

Inteligentna technologia

Przełom wieków XX i XXI, zapoczątkował rewolucję technologiczną, która nadal jest prowadzona. Rozpowszechnienie się smartfonów i internetu pobudziło tendencję na punkcie rozwoju i inwestowania w trendy technologiczne. Nasze nieustające tempo pogoni za lepszym i szybszym jest takie, że innowacje stają się przestarzałe w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Jedną z innowacji, która jest obecna i bardzo popularna od niedawna, jest sztuczna inteligencja, a wraz z nią inteligentna technologia.

Te trendy technologiczne zmieniają sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i współdziałamy ze sobą. Ma to także przełożenie w rozrywce w internecie, albowiem inteligentne technologie skradają się także na przykład do kasyn online, w których możesz zagrać różne gry na automatach, takie jak na przykład:

  • Slizzing Hot,
  • Book of Ra,
  • Book of Death,
  • Starburst i wiele innych.

Czym jest inteligentna technologia?

To właśnie inteligentna technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby umożliwić poziom świadomości poznawczej. I jest w stanie podejmować decyzje bez interwencji człowieka. Technologia wykorzystuje uczenie maszynowe i analizę dużych zbiorów danych do wykonywania funkcji tradycyjnie wykonywanych przez ludzi.

W ten sposób szybko zwiększa wydajność, produktywność i funkcjonalność niemal wszystkiego, do czego jest stosowana. Obecnie popularnym narzędziem jest na przykład czat GPT.

Jak to wygląda na świecie?

Głównym sposobem, w jaki ten trend technologiczny zmienia życie, jest jego zdolność do adaptacji przy użyciu danych. Uzbrojona w informacje inteligentna technologia jest w stanie wychwycić wzorce i odpowiednio zmienić reakcje. Jest również w stanie analizować dane, aby określić, czy istnieje szybszy i wydajniejszy sposób na osiągnięcie tego samego rezultatu.

Na przykład jedna firma zajmująca się zrównoważonym rozwojem wykorzystała dane do promowania korzyści płynących ze wspólnego korzystania z samochodów i tańszych metod transportu. Rezultatem było stopniowe usunięcie 415 000 pojazdów z dróg ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i zmniejszenie emisji CO2 o aż 16 milionów ton. A zatem inteligentna technologia z pewnością może mieć przyjazny wpływ na otaczające nas środowisko.

Smart city, czyli inteligentne miasto

Planiści miejscy i przywódcy polityczni również dostrzegają zalety inteligentnej technologii w odniesieniu do życia w mieście. Inteligentne miasta są budowane w oparciu o technologię cyfrową i łączność urządzeń, które zdecydowanie poprawiają jakość życia ludności. Od parkometru po hulajnogę, kosz na śmieci czy inteligentny pojazd, a to wszystko można zamienić w inteligentne urządzenie. A zebrane informacje można wykorzystać do usprawnienia procesów, budowy infrastruktury lub skoncentrowania inwestycji na problematycznych obszarach.

Na przykład Amsterdam jest jednym z takich inteligentnych miast. Inicjatywa Amsterdam Smart City obejmuje obecnie 79 projektów w całym mieście, które zostały wspólnie opracowane przez lokalnych mieszkańców, rząd i przedsiębiorstwa. Wszystkie te projekty są połączone za pomocą urządzeń bezprzewodowych i polegają na komunikacji między sobą za pośrednictwem internetu, przedmiotów. Ta wzajemna łączność ma na celu zmniejszenie ruchu, oszczędność energii i poprawę bezpieczeństwa publicznego.

Amsterdam wyposażył również wiele domów w inteligentne liczniki energii, z zachętami dla tych, którzy aktywnie ograniczają zużycie energii.

Inteligentne szpitale

Trendy w zakresie inteligentnych technologii wpływają również na opiekę zdrowotną. Pomyśl o ilości danych, które ta branża gromadzi na co dzień:

  • kartoteki pacjentów,
  • historie medyczne,
  • zdjęcia USG,
  • zdjęcia rentgenowskie,
  • dane z badań farmaceutycznych i terapeutycznych.

Na przykład w 2016 roku na całym świecie było 213 milionów gigabajtów danych związanych ze zdrowiem. Liczba ta ma się podwajać co trzy miesiące do 2025 roku. To ogromna ilość danych i niemożliwe, aby jakikolwiek człowiek bez pomocy inteligentnej technologii, mógłby to ogarnąć. Produkt firmy IBM może przeszukiwać te dane, łączyć kropki między możliwymi do powiązania danymi i udostępniać praktykom znacznie skrócone podsumowanie istotnych informacji o danym przypadku pacjenta w ciągu zaledwie 30 sekund.

Inteligentna technologia dla domu

Domy w Amsterdamie nie są pierwszymi, w których zastosowano inteligentną technologię. Systemy inteligentnego domu przekazują kontrolę nad podstawowymi systemami i urządzeniami domowymi właścicielowi domu i zapewniają zdalny dostęp. Służy do tego specjalna jak aplikacja na smartfona. Teraz można sterować takimi rzeczami, jak temperatura w pomieszczeniu, oświetlenie, a nawet systemy bezpieczeństwa za pomocą dotknięcia ekranu, przeciągnięcia palcem, a nawet dźwięku głosu.

Ma to oczywiste implikacje dla oszczędności energii i ogólnej wydajności. Zapomnij, czy zostawiłeś włączony piekarnik? Po prostu sprawdź swój telefon i wyłącz go za pomocą polecenia głosowego.

About the author 

Peter Hatch


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}